Degalai tampa prabanga

2010-12-30 13:54

Vitas Matuzas | Alfa.lt

Degalų kainos kyla visame pasaulyje, Lietuva tikrai nėra išimtis. Bendras poveikis ir viso pasaulio, ir Europos tame tarpe ekonomikoms, be abejo, bus. Kadangi kainos kyla ir pas kaimynus, tai dėl eksporto didelių problemų neturėtų būti. Kalbant apie vidaus vartojimą, įvertinus mūsų žmonių pajamas, kuras tampa bene prabangos preke. Tai jau yra problema.

Ką būtų galima padaryti šioje situacijoje? Teko girdėti energetikos ministro Arvydo Sekmoko pamąstymus, kad kitais metais, matyt, bus atsisakyta privalomo reikalavimo verslininkai, parduodantys kurą, kauptų valstybės rezervo atsargas. Ministras teigia, kad tai darysianti valstybė. Jeigu taip bus, tai manau, kad kažkoks ar šioks toks kuro kainos sumažėjimas yra galimas.

Ministrui, kuris, kaip žinau, pavaduos atostogaujantį ministrą pirmininką, delsti su šiais sprendimais nereikėtų. Kad ir laikinai užimant Vyriausybės vadovo postą, reikėtų imtis ryžtingų sprendimų. Tai gera proga parodyti valią.

Antras dalykas, kurį būtų galima daryti, tai kuro gamintojai ar importuotojai galėtų didinti biopriemaišų kiekį tiek dyzeline, tiek benzine, nes nuo tam tikros dalies šių priemaišų nėra skaičiuojamas akcizo mokestis. Tai galėtų būti vienas iš būdų, kuriuo verslas, galėtų padėti savo bendrapiliečiams.

Nežinau, kodėl degalų kainos Latvijoje yra mažesnės nei Lietuvoje, nors degalus gauname iš to paties gamintojo Mažeikiuose. Jau kokius du metus dėl to diskutuojame, yra įsijungusi Konkurencijos taryba, tačiau visi neigia, kad esame kartelinių susitarimų. Nors buvo ne vienas atvejis, kai Londono biržoje naftos kaina krito, o mūsų degalinėse kuro kainos kilo. Kas gali paneigti, kad nesama kažkokių susitarimų. Nuojauta man sako, kad čia nėra viskas gerai ir skaidru. Kainų savireguliacijoje tikrai daug neaiškumų, o ypač kai pamatai tas maržas, kurias turi degalinių operatorių tinklai.

O mes juk padarėme viską, kad importuojamas kuras laisviau tekėtų į Lietuvą. Nuo šių metų sausio yra galimybė importuoti šviesųjį kurą per „Klaipėdos naftą“. Tas padaryta. Viskas, ko verslas prašo, yra padaroma, varžtai atpalaiduojami, tačiau kainos, nepaisant valdžios norų, kyla.

Alfa.lt

Komentuokite