GERŲ ŽINIŲ SAVAITRAŠTIS Nr.44

Trumpos gerosios naujienos iš Lietuvos ir pasaulio – tiems, kas nori gyventi be pykčio. 2011 m. kovo 25 d., penktadienis – kovo 31 d.

Kovo 25 d.: Ministras Pirmininkas įteikė premijas kultūros ir meno pasaulio atstovam

Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius trylikai šalies kultūros ir meno kūrėjų už nuopelnus įteikė kultūros ir meno premijas. Premijos skirtos skulptoriui, dekoratyvinių ir monumentalių skulptūrų, plakečių bei medalių autoriui Algirdui Bosui, fotomenininkams Algimantui ir Mindaugui Černiauskams, kritikų pripažintam Šiaulių dramos teatro aktoriui Sigitui Jakubauskui, istorinės tematikos paveikslų dailininkui Giedriui Kazimierėnui, televizijos, Klaipėdos, Kauno teatro aktoriui Liubomirui Laucevičiui, poetui, vertėjui, ilgamečiam „Nemuno“ žurnalo redaktoriui Algimantui Aleksandrui Mikutai, ilgamečiam Operos ir baleto teatro choro dirigentui Česlovui Radžiūnui, žymiai kostiumų dailininkei Konstancijai Gražinai Remeikaitei, muzikologei Rūtai Stanevičiūtei-Kelmickienei, antikos, filosofinių tekstų vertėjai, rinkinio „Antikinės komedijos”, žinyno “Antikos pedagogai”, „Romėnų literatūros chrestomatijos”, “Graikų literatūros chrestomatijos” sudarytojai Daliai Emilijai Staškevičienei, žinomai virš dvidešimt personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje grafikei Jūratei Stauskaitei, kompozitoriui Jonui Tamulioniui. Kultūros ir meno premijas Vyriausybė įsteigė 1997 metais, dabar premijos dydis – 44200 litų.

Kovo 29 d.: Moksleiviai skatinami rūpintis aplinkosauga

Balandžio – gegužės mėnesiais asociacija EEPA (licencijuota elektroninės įrangos ir baterijų atliekų tvarkymo organizatorė) ir VšĮ “Drąsinkime ateitį” (neformalaus ugdymo tinklu tapęs socialinis projektas) organizuoja nacionalinę akciją. Jos tikslas – mokyti moksleivius kaip tinkamai atsikratyti panaudota elektronine įranga ir galvaniniais elementais bei skatinti juos ir jų tėvus tinkamai rūpintis pavojingomis aplinkai atliekomis.

Šiuo tikslu Lietuvos mokyklose vyks pamokos, per kurias bus rodomas specialiai šiai akcijai sukurtas šviečiamasis video filmas apie pavojingų elektroninės įrangos atliekų tinkamo rūšiavimo bei perdirbimo svarbą. Be to, bus organizuojamas nenaudojamų buitinės technikos prietaisų surinkimas ir išgabenimas į perdirbimo gamyklas (konkrečios atliekų surinkimo vietos bus nurodytos) arba, užpildžius internetinę paraišką www.epa.lt, didesni įrangos kiekiai ar stambiagabaritė įranga galės būti paimami tiesiai iš gyventojų namų.

Kovo 30 d.: JAV atidarytas pirmasis Lietuvos prekybos biuras

Čikagoje buvo atidarytas pirmasis Lietuvos prekybos biuras Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jo tikslas – skatinti mūsų šalies eksportą į JAV bei padėti amerikiečių verslininkams užmegzti ekonominio bendradarbiavimo ryšius su Lietuva. Lietuva yra pirmoji Baltijos šalis įsteigusi tokio tipo organizaciją JAV. Lietuvos prekybos biuras unikalus tuo, jog yra valstybinės ir privačios iniciatyvos rezultatas. Iš Lietuvos valdžios pusės, biuro steigėja yra Ūkio ministerijai pavaldi VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva“, o privačiai iniciatyvai atstovauja garbės konsulės Klivlande Ingrida Bublys ir verslininkas Linas Klimavičius.

Kovo 30 d.: Lankstesnė klasių komplektacija

Vyriausybė priėmė sprendimą, kuris leis lanksčiau komplektuoti klases bei labiau atsižvelgti į gyventojų tautinę sudėtį ir vietovės specifiką. Naujoji tvarka remsis principu, kad kuo mažesnis vaikas, tuo arčiau turi  būti jo mokykla. Šitai leis išsaugoti mažas mokyklas kaimo regionuose. Jeigu gyvenvietėse ar rajono centre yra dvi ar trys bendrojo lavinimo mokyklos skirtingomis mokomosiomis kalbomis (valstybine lietuvių kalba, tautinės mažumos kalba) arba mokyklose mokoma 2–3 mokomosiomis kalbomis, numatyta galimybė išlaikyti vienuoliktas klases su mažesniu mokinių skaičiumi. Privalomas mokinių skaičius mažinamas nuo 15 iki 12. Jeigu mokykla yra atokioje vietovėje, tokiai mokymo įstaigai nebebus nustatomas mokinių skaičiaus vidurkis bendrojo lavinimo klasių komplektuose.

Kovo 31 d.: Auga mažmeninės prekybos apimtys

Statistikos departamento duomenimis, kovą prekių apyvarta augo beveik visuose didžiuosiuose prekybos tinkluose ir daugiau nei trečdalyje (39 proc.) kitų prekybos įmonių. Artimiausių mėnesių prekybos įmonių ekonominės būklės prognozė yra irgi optimistiškesnė nei prieš mėnesį: 21 proc. įmonių vadovų mano, kad jų įmonės ekonominė būklė pagerės (prieš mėnesį buvo 10 proc.), 36 proc. – jog pablogės (prieš mėnesį taip pasisakė 42 proc.). Dėl gerėjančios padėties dalis didžiųjų prekybos tinklų žada priimti naujų darbuotojų, tiesa, 83 proc. kitų įmonių darbuotojų skaičiaus keisti neketina.

Kovo 31 d.: Po trejų metų ekonominių vertinimų rodiklis vėl teigiamas

Statistikos departamentas praneša, jog beveik po trejų metų pertraukos (nuo 2008-ųjų birželio) šio mėnesio ekonominių vertinimų rodiklis buvo teigiamas ir pasiekė 1 proc. Jis, palyginti su vasario mėnesiu, padidėjo 6 procentiniais punktais, o per metus (t. y. 2010 metų kovo mėnesio) – 17 punktų.

Pramonės pasitikėjimo rodiklis per mėnesį padidėjo 7, statybos – 16, paslaugų sektoriaus, mažmeninės prekybos ir vartotojų pasitikėjimo rodiklis – po 3 punktus, o per metus – atitinkamai 10, 17, 25, 17 ir 16 punktų.

Kovo 31 d.: Geresnės prognozės statybų sektoriui

Apklausęs statybos sektoriaus įmones, Statistikos departamentas pranešė, jog maždaug trečdalis statybos įmonių žada didinti darbuotojų skaičių (33 proc.) ir panašus jų skaičius (37 proc.) prognozuoja, kad artimiausiu metu šiame sektoriuje kainos pradės augti, tiesa, 56 proc. vadovų mano, jog kainos nesikeis. Taip pat artimiausiems mėnesiams daugiau (37 proc.) įmonių vadovų prognozuoja statybos darbų užsakymų didėjimą, o 16 proc. – mažėjimą (prieš mėnesį atitinkamai buvo 23 ir 21 proc.).

Kovo 31 d.: Lietuvoje populiarėja savanoriška veikla

Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje užsakymu bendrovė „Vilmorus“ atliko tyrimą apie savanoriškos veiklos populiarumą tarp Lietuvos gyventojų. Nors tokioje veikloje atsakė dalyvavę 34 proc. apklaustųjų, tačiau iš niekad nesavanoriavusiųjų net 35 proc. nurodė, jog norėtų tai daryti ateityje. Tyrimo rezultatus komentavęs „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys teigė, jog „potencialas yra, ir tą potencialą reikėtų išlaisvinti, sudaryti galimybes“.

Tendencijos rodo, kad savanoryste dažniau domisi jaunesni žmonės (savanoriavę nurodė 45 proc. apklaustųjų iki 29 metų), aukštąjį išsilavinimą įgiję dirbantys specialistai (48 proc.) ir aukštesnes pajamas gaunantys gyventojai. Šioje apklausoje dalyvavo 1002 pilnamečiai piliečiai.

Kovo 31 d.: Lietuvių stendas – dėmesio centras knygų mugėje Italijoje

Garbės viešnios teisėmis Bolonijos vaikų ir jaunimo knygų mugėje dalyvavusi lietuvių delegacija sugebėjo sukurti stendą, tapusį dėmesio centru visoje mugėje. Lietuvos architektų suprojektuotas Iliustrariumas netgi buvo pripažintas geriausiu pastarojo dešimtmečio Bolonijos knygų mugės projektu. Iliustrariumas – tai paslaptingas baltas namas su daugybe mažų durelių, slepiantis Lietuvos rašytojų parašytas knygas ir mūsų dailininkų sukurtus piešinius vaikiškoms knygoms, buvo tarsi magnetas mugės svečiams, tarp kurių buvo prestižinių leidyklų leidėjų, literatūros agentų, spaustuvininkų iš 65 mugėje dalyvavusių šalių. Lolita Varanavičienė, Lietuvos leidėjų asociacijos ir leidyklos „Tyto alba” vadovė, teigė, jog mūsų šalies rašytojai ir iliustruotojai Bolonijoje buvo daugybės užsienio leidėjų dėmesio centre ir kad „knygų katalogai buvo graibstyte graibstomi, o Iliustrariumas – nuolat apgultas lankytojų”.

Seimo TS-LKD frakcijos Viešųjų ryšių tarnyba

Komentuokite