GERŲ ŽINIŲ SAVAITRAŠTIS Nr.47

Trumpos gerosios naujienos iš Lietuvos ir pasaulio – tiems, kas nori gyventi be pykčio
2011 m. balandžio 15 d. – balandžio 21 d.

Balandžio 15 d.: Latviai norėtų lietuviškos valdžios

Mūsų kaimynai latviai mano, jog Lietuvos valdžia kur kas labiau rūpinasi savo šalies gyventojais nei jų išrinktieji. Leidinio „Lietuvos žinios“ žurnalistų kalbinti Latvijos Bauskės miestelio gyventojai vienais iš pagrindinių šitokio vertinimo argumentų minėjo labai brangią mediciną Latvijoje, per pusę sumažintus pedagogų atlyginimus, vis didėjančius komunalinius mokesčius. Užkalbinti latviai taip pat dalinosi mintimis, jog Lietuvos pusėje kur kas tvarkingesnė aplinka, geriau prižiūrimi keliai.

Balandžio 15 d.: ES struktūrinės paramos injekcijos į Lietuvos turizmą

Lietuvos turizmo sektorių pasiekė 2007-2013 metų laikotarpio Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšos. Jos bus panaudotos tokių valstybės istorijai svarbių turistinių objektų kaip Pažaislio vienuolynas, Šv.Jonų bažnyčios varpinė, Medininkų ir Panemunės pilys, Paežerių dvaras ir kitų objektų restauracijai. Iš viso pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą turizmo plėtrai skirta daugiau nei 479 mln. litų, prioritetus teikiant UNESCO paveldo objektams, istorinių miestų ir jų objektų, pastatų pritaikymui turizmo reikmėms, sveikatingumo turizmo skatinimui, turizmo paslaugų plėtrai, dviračių ir pasivaikščiojimų takų tinklo vystymui.

Balandžio 15 d.: Lietuva sėkmingai rinko aukas Japonijai

Pasaulyje renkama parama Japonijai dėl prieš mėnesį įvykusio galingo žemės drebėjimo ir cunamio, nusinešusių tūkstančius gyvybių ir pridariusių didelių materialinių nuostolių, Lietuva ne išimtis. Dvi lėšas stichijos nuniokotos Japonijos žmonėms rinkusios visuomeninės organizacijos – Raudonojo kryžiaus draugija ir visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“ – skelbia sulaukusios per 867 tūkst. litų. Raudonojo kryžiaus draugija jau sulaukė 368 tūkst. litų aukų ir dar ketina surinkti daugiau aukų per keletą renginių balandį ir gegužę. Tuo tarpu visuomeninė organizacija “Gelbėkit vaikus” per paramos ir lėšų rinkimo kampaniją vaikams, nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Japonijoje, per mėnesį surinko 499 tūkst. litų.

Balandžio 15 d.: Klaipėdos jūrų uostas šiemet lieka TEU krovos lyderiu

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Klaipėdos jūrų uostas tarp Baltijos uostų liko sąlyginių jūrinių konteinerių (TEU) krovos lyderiu. Klaipėdos jūrų uosto direkcija pranešė, jog per šių metų pirmąjį ketvirtį uoste iš viso perkrauta 90,97 tūkst. TEU – tai yra 42,3 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Tuo tarpu Rygos uostas šiemet perkrovė 66,56 tūkst. TEU (30,4 proc. daugiau negu pernai per sausį-kovą), Talino jūrų uostas – 44,32 tūkst. (21,9 proc. daugiau), Liepojoje šios rūšies krovinių šiemet krauta 291 TEU, o Ventspilio uostas TEU šiemet apskritai nekrovė.

Balandžio 15 d.: A.Kubilius: Lietuva iki 2014-ųjų turės suskystintų gamtinių dujų terminalą

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius, susitikęs su valstybės valdomos bendrovės „Klaipėdos nafta” vadovybe, pareiškė, kad suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas bus pastatytas iki 2014 metų. Premjero A. Kubiliaus teigimu, Vyriausybės prioritetas – kuo greičiau pastatyti terminalą ir užsitikrinti alternatyvų dujų tiekimą, taip padidinant Lietuvos energetinį savarankiškumą.
„Klaipėdos nafta” įgyvendina suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą. Energetikos ministerija siūlo iš „Klaipėdos naftos” pernai uždirbto pelno nemokėti dividendų, o lėšas skirti investicijoms į suskystintų gamtinių dujų terminalo statybą. Planuojamas terminalo pajėgumas būtų nuo 2 iki 3 mlrd. kubinių metrų per metus.

Balandžio 16 d.: Rūpinimasis aplinka Lietuvoje vis svarbesnis

Praėjusį šeštadienį jau ketvirtąjį kartą šalyje buvo surengta aplinkos švarinimo akcija „Darom”, sutraukusi daugybę savanorių, prie kurių prisidėjo ir aukščiausi valstybės vadovai. Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkė Irena Degutienė, Finansų ministrė Ingrida Šimonytė bei buvęs Vilniaus meras Raimundas Alekna drauge su kitais švarinimosi akcijos dalyviais plušo įvairiose Vilniaus miesto vietose. Prezidentė Dalia Grybauskaitė tvirtino, jog apsivalyti galima kasdien, ne tik specialių akcijų metu. „Noriu pasidžiaugti, kad daug žmonių matau. Diena graži, svarbi ir simboliška, ji šiemet skirta apsivalymui ne tik parkuose, bet ir miestuose, prie pat savęs, o tai badymas pirštu kiekvienam iš mūsų – galime tai daryti kasdien, tam nereikia specialių dienų, tiesiog apsivalyti, matyti šiukšles, o, svarbiausia, nemėtyti”, – sakė prezidentė.
Į akciją „Darom 2011″ susirinkę žmonės buvo raginami ne tik surinkti, bet ir rūšiuoti perdirbamas atliekas. Be to, šiemet akcijos organizatoriai bandė didžiausią dėmesį atkreipti ne į šiukšlėmis užterštas vietas miestuose, o į nelegalius užmiesčių sąvartynus.
Akcija „Darom” pirmą kartą surengta 2008 metais Estijos savanorių. Tais pačiais metais Lietuvoje gamtos švarinimo akcijoje dalyvavo keli tūkstančiai savanorių, o po poros metų – jau 100 tūkst.

Balandžio 18 d.: Eksporto augimo tempai nelėtėja

„Eksportuojančiosios Lietuvos” duomenimis, pernai visų Lietuvos prekių eksportas didėjo 33 proc. ir pasiekė 2008-ųjų lygį, kada buvo užkopęs į rekordines aukštumas. Pirmaisiais šių metų mėnesiais eksporto augimas dar labiau spartėjo ir išaugo 45 proc., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Maisto produktų gamintojai, chemijos pramonė (pavyzdžiui, nafta, trąšos), baldų, tekstilės, mechaninių inžinerijos produktų, plastiko bei daug kitų ūkio šakų eksporto apimtį padidino dviženkliais rodikliais.
“Reikia pripažinti, kad mūsų verslininkai dar kartą įrodė, kaip jie sugeba krizės sąlygomis adaptuotis ir pasinaudoti krize kaip galimybe. Palanki aplinkybė ir ta, kad nemažai Vakarų kompanijų per krizę persvarstė savo tiekimo grandines ir dalį tiekimo iš Azijos perkėlė į Europą. Atsirado tokių argumentų kaip artumas, lankstumas, greitumas, tad kaina nebėra vienintelis dominuojantis veiksnys”, – taip susiklosčiusią padėtį apibūdino VšĮ “Eksportuojančioji Lietuva” generalinis direktorius Paulius Lukauskas.

Balandžio 19 d.: Aukštų JAV pareigūnų vizitas

Į Lietuvą atvyko Jungtinių Amerikos Valstijų respublikonų senatorių delegacija, kuriai vadovavo antras pagal rangą šios partijos narys Jonas Kylas (Džonas Kailas). Vilniuje apsilankę keturi JAV Senato atstovai susitiko su krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministrais, Seimo pirmininke ir Lietuvos parlamento nariais. Senatorių susitikimuose su Lietuvos valdžios atstovais aptarti Lietuvai ir JAV aktualūs klausimai Lietuvai pirmininkaujant Demokratijų bendrijai ir ESBO, o taip pat Lietuvos, kaip NATO ir ES narės, indėlis į šias organizacijas. Lietuvoje be J. Kylo viešėjo Alabamos valstijos senatorius Jeff Sessions (Džefas Sešonsas), Viskonsino valstijos senatorius Ron Johnsonas (Ronas Džonsonas) ir Aidahe į Senatą išrinktas Mike Crapo (Maikas Krapo). Šio aukštų JAV pareigūnų vizito tikslas – sustiprinti politinius, ekonominius bei žmonių tarpusavio santykius tarp Lietuvos ir JAV valstybių.

Balandžio 19 d.: NATO Parlamentinės Asamblėjos prezidentas giria Lietuvą

NATO Parlamentinės Asamblėjos (NATO PA) Prezidentas Karlas Lamersas, Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės kvietimu viešintis Lietuvoje, savo kalboje Seimo posėdyje teigė, jog Lietuva yra patikima ir puiki NATO sąjungininkė. „Aukštai vertiname Jūsų karinį ir civilinį įsipareigojimą“ ir „padėkai už Jūsų solidarumą ir didžiules pastangas įvairialypėje NATO veikloje išreikšti – man trūksta žodžių”, – gerų atsiliepimų Lietuvai negailėjo NATO PA prezidentas.
Jis taip pat pridūrė, jog, nors praėjo tik septyneri metai, kai išsipildė Lietuvos siekis tapti NATO nare, jau galima pažymėti Lietuvos svarbą organizacijos veikloje ir kad mūsų „įnašas į bendras taikos ir saugumo pastangas pasaulyje didžiulis“. K. Lamersas nepamiršo paminėti ir „išmintingo“ Lietuvos požiūrio į aktyvumą bendroje NATO veikloje – 2014 metais, Lietuva pasisiūlė surengti NATO PA pavasario sesiją. Tais metais švęsime mūsų valstybės įsiliejimo į NATO dešimtmetį.

Balandžio 19 d.: Kyla žemės ūkio technikos pardavimai

Žemės ūkio technikos pardavimai ne tik pasivijo, bet ir viršijo rekordiniais laikomų 2008 metų rezultatus. Lyginant su 2010 metais, per pirmąjį šių metų ketvirtį pardavimai išaugo 50 proc., be to, yra prognozuojama, jog, palyginus su praėjusiais metais, metinė apyvarta padidės 20-25 proc. Dauguma (apie 90 proc.) naują žemės ūkio techniką pirkusių ūkininkų naudojosi Europos Sąjungos parama. UAB „Dojus agro“ generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas sakė, jog erdvės veiklai dar pakankamai daug, nes žemės ūkio technikos rinka dar nėra prisotinta.

Balandžio 19 d.: „Lietuvos-Ukrainos santykių dinamika – teisingame kelyje“

Lietuvos Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius Kijeve susitiko su Ukrainos Prezidentu Viktoru Janukovičiumi. Per šį susitikimą Ukrainos Prezidentas pareiškė, kad „Lietuvos ir Ukrainos santykių dinamika – gera. Vadinasi, esame teisingame kelyje“ ir taip aiškiai parodė optimistišką požiūrį į tolimesnį abiejų šalių santykių vystymąsi. Susitikimo metu buvo aptarti dvišaliai santykiai, pasikeista nuomonėmis energetinio saugumo, eurointegracijos, bendrų transporto projektų vystymo klausimais, tradiciškai pareikšta Lietuvos parama Ukrainos priartėjimui prie Europos ir Europos Sąjungos narystės.

Seimo TS-LKD frakcijos Viešųjų ryšių tarnyba

Komentuokite