GERŲ ŽINIŲ SAVAITRAŠTIS Nr.48

Trumpos gerosios naujienos iš Lietuvos ir pasaulio – tiems, kas nori gyventi be pykčio. 2011 m. balandžio 22 d.– balandžio 28 d.

Balandžio 22 d.: Pirmoji įkrovimo aikštelė elektromobiliams
Prie Kauno rajono savivaldybės pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje elektromobilių įkrovimo aikštelė, skirta 25-iems šalyje važinėjantiems elektromobiliams. Ši investicija kainavo apie 500 Lt, planuojama, kad dar po 50 Lt per mėnesį kainuos elektra. Pirmuoju automobiliu, įkrautu Kauno aikštelėje, turėtų tapti „Toyota Aygo“ pagrindu Lietuvoje sukurtas elektromobilis, kurį į elektra varomą transporto priemonę perdarė „Elinta“ įmonių grupės specialistai. Užsakius tokį automobilį, į Lietuvą jis bus atvežtas ir parengtas eksploatuoti per 3,5 mėnesio. Aplinkai nekenksmingo elektromobilio kaina šiuo metu siekia apie 108 tūkst. litų, o naudojimo sąnaudos yra apie 7 tūkst. litų per metus mažesnės nei benzinu varomo automobilio. „Tai mūsų investicijos į ateitį, į žmones. Kad ir kokie mes būtume „žali“, visgi elektromobilių kaina dar nėra priimtina. Bet elektromobilių „širdis“ – akumuliatoriai – vis pinga, o degalų kaina auga. Todėl kai degalų kainos Lietuvoje pasieks 7 Lt už litrą, išaugs susidomėjimas elektromobiliais“, – sakė Vytautas Jokužis, aikštelės iniciatorės “Elintos” įmonių grupės direktorius.

Balandžio 22 d.: 2010 metais 90 procentų bibliotekų buvo kompiuterizuotos
Statistikos departamentas informuoja, kad bibliotekose daugėja kompiuterizuotų darbo vietų: 2010-aisiais 91 proc. visų šalies bibliotekų turėjo kompiuterizuotas darbo vietas skaitytojams, iš jų 97 procentai – ir interneto prieigą. Įgyvendinant projektą „Bibliotekos pažangai“, kurio tikslas – didinti informacinių technologijų naudojimą bibliotekose, 2010 metais 5 proc. padidėjo bibliotekų, turinčių kompiuterizuotas darbo vietas, skaičius.
Miestuose daugiau nei 95 proc. bibliotekų turi skaitytojams skirtas kompiuterizuotas darbo vietas (šių vietų skaičius per metus išaugo nuo 5291 iki 5545), o kaimo bibliotekose informacijos paieškai skaitytojai galėjo naudotis 3694 kompiuteriais (tuo tarpu 2009 m. – 3492). Kaime bibliotekų, turinčių interneto prieigą, skaičius išaugo 10 procentų (2009 m. – 873, 2010 m. – 938).

Balandžio 26 d.: Bendras Lietuvos ir Vokietijos institucijų projektas laimėjo atranką Kosove
Europos Komisijos atstovybė Kosove pranešė, kad ES Dvynių projektą „Parama Kosovo maisto ir veterinarijos agentūrai“ kartu su partneriais iš Vokietijos vykdys Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Tai – dvejus metus truksiantis daugiau kaip pusantro milijono eurų vertės ES finansuojamas projektas, jo tikslas – perduoti sėkmingą Vokietijos ir Lietuvos patirtį besikuriančiai Kosovo maisto ir veterinarijos agentūrai, padėti jai vadovaujantis ES standartais sukurti integruotą maisto, veterinarijos ir fitosanitarijos kontrolės sistemą.
Šis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ES Dvynių projektas yra antrasis laimėtas Lietuvos institucijų ES Dvynių projektas Kosove bei pirmasis sėkmingas šiais metais. Iš viso Lietuvos institucijos yra laimėjusios 19 ES Dvynių projektų atrankų.

Balandžio 27 d.: Jau veikia stichinių gamtos reiškinių išankstinio perspėjimo sistema
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje prie Aplinkos ministerijos pradėjo veikti Stichinių gamtos reiškinių išankstinio perspėjimo sistema, tad nuo gamtos išdaigų nukenčiantys šalies gyventojai gali jaustis saugiau – jie turės laiko tam pasiruošti. Interneto svetainėje www.meteo.lt bus talpinami perspėjimai apie pavojingus gamtos reiškinius septyniems Lietuvos regionams: Baltijos priekrantei ir Kuršių marioms, vidurio Lietuvai, pajūriui ir pamariui, šiaurės rytų Lietuvai, pietryčių Lietuvai, šiaurės vakarų Lietuvai bei pietvakarių Lietuvai. Ši informacija bus pateikiama trims artimiausioms dienoms bei nuolat atnaujinama. Beje, artimiausiu metu pavojingų reiškinių Lietuvoje neprognozuojama.

Balandžio 27 d.: Mažmeninė prekyba nenustoja augti
Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, Lietuvos mažmeninės prekybos įmonių apyvarta pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 6,728 mlrd. litų (be pridėtinės vertės mokesčio) ir buvo 20 proc. didesnė nei atitinkamais 2010-ųjų mėnesiais. Be to, lyginant šių metų vasarį ir kovą, tokių bendrovių apyvarta išaugo 15,8 proc. ir siekė 2,484 mlrd. litų (be PVM).

Balandžio 27 d.: Komerciniai bankai skaičiuoja pelną
Lietuvos bankas pranešė, jog Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai ir užsienio bankų skyriai pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 254,536 mln. litų bendro grynojo pelno, kai tuo tarpu praėjusiais metais tokiu pačiu laikotarpiu jų bendras nuostolis buvo 232,293 mln. litų.

Balandžio 28 d.: Išaugus BVP, augs ir atlyginimai
Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2010 metų laikotarpiu, padidėjo 6,9 proc. ir sudarė 23,121 mlrd. Lt to meto kainomis. Dėl to, pasak ekonomistų, 2011 metais vidutinis bruto darbo užmokestis išaugs 3–4 proc.
Statistikos departamento duomenimis, augimas fiksuojamas visose ūkio šakose. Jis atitiko pačias optimistiškiausias prognozes.

Balandžio 28 d.: Padidėjo Lietuvos draudimo rinka
Šiemet Lietuvoje draudimo rinka padidėjo 9,4 proc. ir, įskaitant šalyje veikiančius užsienio draudimo įmonių filialus, pagal pasirašytas draudimo įmokas sausio-kovo mėnesiais pasiekė 397,751 mln. litų. 2010-aisiais ji buvo 363,564 mln. litų. Anot Draudimo priežiūros komisijos pirmininko pavaduotojo Ramūno Baravyko, kovo mėnesį didelę įtaką rinkos augimui padarė transporto priemonių draudimas, tačiau, nors šių metų „pavasarinis pagyvėjimas“ transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo rinkoje daro įtaką optimistiškiems skaičiams, tačiau jis vis vien yra didesnis ne tik lyginant su vasario mėnesiu, bet ir su praėjusių metų kovu. Tokie rezultatai patvirtina realų rinkos augimą.

Balandžio 28 d.: Didėja vartotojų pasitikėjimas
Naujausiais statistikos departamento duomenimis, balandį vartotojų pasitikėjimo rodiklis buvo minus 18, kas parodo, kad palyginus su kovo mėnesiu, jis padidėjo 3 procentiniais punktais. Šį mėnesį šalies gyventojai optimistiškiau nei praėjusį vertino bedarbių skaičiaus kitimo perspektyvas, mažiau gyventojų prognozavo šalies ekonominės padėties ir savo namų ūkio finansinės padėties blogėjimą per artimiausius 12 mėnesių.
Per metus – balandį, palyginti su 2010-ųjų balandžiu mėnesiu – vartotojų pasitikėjimo rodiklis išaugo net 19 proc. punktų.

Parengė Seimo TS-LKD frakcijos Viešųjų ryšių tarnyba

Komentuokite