GERŲ ŽINIŲ SAVAITRAŠTIS Nr.50

Trumpos gerosios naujienos iš Lietuvos ir pasaulio – tiems, kas nori gyventi be pykčio. 2011 m. gegužės 6 d. – gegužės 12 d.

Gegužės 6 d.: Siekiama padėti studentams
Valstybės remiamas paskolas pasiėmusiems studentams nebereikės mokėti palūkanų studijų metu, nes tai už studijuojančiuosius padarys valstybė. Palūkanos bus apmokamos visiems valstybės remiamomis paskolomis besinaudojantiems studentams – ir tiems, kurie skolinsis naujai, ir tiems, kurie paskolas jau pasiėmę. Palūkanos už paskolas bus apmokamos iš šias paskolas administruojančio Valstybinio studijų fondo lėšų ir perskaičiuojamos kas trys mėnesiai (galės kisti priklausomai nuo tarpbankinių palūkanų normos).
Paminėtina, jog 2011-aisiais bankų siūlytos maržos siekia nuo 1,90 iki 2,50 procentų.

Gegužės 6 d.: Didesnis dėmesys augintinių gerovei
Šį mėnesį Seimui planuojama pateikti naujos redakcijos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą, kuriuo siekiama pirmą kartą Lietuvoje įvesti vieningą augintinių žymėjimo sistemą bei sugriežtinti nuobaudas už žiaurų elgesį su gyvūnais. Šis teisės aktas turėtų pakeisti šiuo metu galiojantį Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymą. Anot Visuomeninio judėjimo „Žmonės už gyvūnus“ pirmininko Petro Auštrevičiaus, nuobaudos už žiaurų elgesį su gyvūnais galėtų siekti ne 300 litų, o 500-1000 litų. Planuojama, kad atsakomybė bus taikoma ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims.

Gegužės 9 d.: Skatinami pareigūnai ištyrė ir užkardė milijoninę žalą valstybei
Vyriausybė priėmė sprendimą už pirmąjį metų ketvirtį paskirstyti lėšas pareigūnų ir valstybės tarnautojų, kovojančių su šešėline ekonomika ir kontrabanda, skatinimui: per šį laiką jie ištyrė ir užkardė nusikaltimų ir pažeidimų, kurių bendra žala valstybei siekia beveik 22 mln. litų.
Yra numatyta išmokėti 283 tūkst. litų (be Valstybinio socialinio draudimo įmokų – 218 tūkst. litų) 126 pareigūnams ir valstybės tarnautojams, tiesiogiai dalyvavusiems išaiškinant bei ištiriant nusikaltimus ir kitus teisės pažeidimus, kuriais buvo padaryta turtinė žala valstybei. Vyriausybė rekomendavo, jog premijos negalėtų viršyti vieno vidutinio pareigūnų ar valstybės tarnautojų darbo užmokesčio.

Gegužės 11 d.: 170 – 180 mln. litų nebeskendi „šešėlyje“
Preliminariais Finansų ministerijos duomenimis, iš šešėlinio verslo veikiausiai ištraukta apie 170 – 180 mln. litų. Anot finansų ministrės Ingridos Šimonytės, per pirmąjį šių metų ketvirtį pajamų surinkta daugiau nei pernai ir, nors gali kilti klausimas dėl jų kilmės, 170 -180 mln. litų negalima paaiškinti makroekonominiu scenarijumi. „Vadinasi, logiškiausia išvada, kad tai lėmė geresnis mokesčių administravimas, nes tarifai nebuvo didinami, kitų priežasčių, kam tą galima priskirti nėra“, – sakė ji.
Remiantis pirmuoju BVP įverčiu, mažmeninės prekybos bei kitų sektorių pirmojo ketvirčio rezultatais, skaičiuojama, kad PVM šiemet sausį – kovą buvo surinkta apie 400 mln. litų daugiau nei pernai tuo pačiu laiku ir apie 150 mln. litų iš jų „nėra susiję su makroekonomikos scenarijumi”. Taip pat pajamų už akcizą pirmą ketvirtį, lyginant su praėjusių metų pradžia, buvo surinkta apie 45 mln. litų daugiau ir maždaug 20 mln. litų veikiausiai gauta dėl geresnio administravimo.

Gegužės 12 d.: Vilniuje vyksta Azijos ir Europos fondo valdytojų susitikimas
Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva Vilniuje prasidėjo dvi dienas truksiantis 26-asis Azijos ir Europos fondo (Asia-Europe Foundation, ASEF) valdytojų susitikimas. Toks susitikimas Baltijos valstybėse surengtas pirmą kartą: Lietuva – aktyvi fondo programų dalyvė – gavo teisę rengti susitikimą Vilniuje ir tuo pačiu galimybę svečiams iš 48 valstybių pristatyti mūsų istoriją bei kultūrinį paveldą. Šio susitikimo tikslas – peržvelgti fondo strategiją ir veiklos kryptis.
ASEF yra nepelno siekianti organizacija, skatinanti mainus tarp Azijos ir Europos intelektinėje, socialinėje ir kultūros srityse. Lietuva jos nare tapo 2004 metais.

Gegužės 12 d.: Įteiktos V. Landsbergio ir O. Narbutienės premijos
Muzikologų ir kompozitorių komisija išrinko geriausius praėjusių metų muzikologijos darbus ir apdovanojo laureatus nuo 2004 metų teikiamomis Vytauto Landsbergio ir Onos Narbutienės premijomis. Šiais metais jų nusipelnė muzikologė Lina Navickaitė-Martinelli ir muzikologas bei kompozitorius Rimantas Janeliauskas. R. Janeliauskas gavo V. Landsbergio premiją „už ženklų įnašą į Čiurlionio kūrybos ir jos kontekstų tyrinėjimą knygoje „Neatpažinti M. K. Čiurlionio muzikos ciklai”, o Linai Navickaitei-Martinelli O. Narbutienės premija atiteko „už novatoriškus atlikimo meno tyrinėjimus knygoje „Pokalbių siuita: 32 interviu ir interliudijos apie muzikos atlikimo meną”.

Gegužės 12 d.: Lietuvos projektas – Europos verslininkystės apdovanojimų finale
Gegužės 24 – 25 dienomis Budapešte (Vengrijos sostinėje) Lietuvos atsakingo verslo iniciatyva „Mano guru“ rungsis dėl pirmosios vietos Europos verslininkystės apdovanojimų finale, „Už atsakingą verslą“ kategorijoje. Toje pačioje kategorijoje su lietuviškuoju taip pat varžysis Austrijos ir Vengrijos parengti projektai. Šiais metais Europos Komisija vertino 54 projektus iš 29 šalių.
Projektas „Mano guru“ skirtas atskirties tikslinių grupių reabilitacijai bei ekonominiam jų aktyvumui skatinti. Darbinė reabilitacija vykdoma kavinėje „Mano guru“, kur priklausomiems asmenims organizuojamas teorinis ir praktinis mokymas pagal padavėjo, barmeno ir virėjo profesijas: jiems suteikiami teoriniai ir praktiniai mokymai iki 6 mėnesių, mokslo baigimo sertifikatai, darbdavio rekomendacija ir tarpininkaujama įsidarbinant.

Gegužės 12 d.: „Gabių vaikų akademija“ plečia savo veiklą
Neformalaus ankstyvo gabių vaikų ugdymo programos „Gabių vaikų akademija“ rengėjai plečia savo veiklą ir jau vykdo akademiškai gabių 2 – 4 klasių Lietuvos moksleivių paiešką 2011 – 2012 mokslo metams. Dviem trečdaliams jų bus suteikta galimybė stiprinti savo talentus ir ugdyti gebėjimus akademijoje nemokamai. Taip siekiama į daugumos vaikų poreikius orientuotoje švietimo sistemoje padidinti galimybes atsiskleisti patiems gabiausiems. „Gabių vaikų akademija“ priklauso Europos gabių vaikų tarybai (European Council for High Ability), o mokymosi programą akademinėje veikloje geriausiai pasirodantiems ir labiausiai motyvuotiems vaikams drauge sukūrė VšĮ „Žiniukas“, Vilniaus universiteto Psichologinių inovacijų ir eksperimentinių tyrimų mokymo centras bei ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas.
Registracija atrankai į akademiją vyksta iki gegužės 27 dienos. Susidomėjusieji daugiau informacijos apie programą, atrankos principus ir registraciją gali rasti interneto svetainėje www.gabiuvaikuakademija.lt.

Seimo TS-LKD frakcijos Viešųjų ryšių tarnyba

Komentuokite