Parlamentarai V.Matuzas ir J.Dautartas susitiko su profesinių sąjungų atstovais

Pirmadienį Lietuvos Respublikos Seimo nariai Vitas Matuzas ir Julius Dautartas Panevėžio regiono profesinių sąjungų atstovus pakvietė į tradicija tampančius dalykinius pusryčius. Per susitikimą buvo aptartos politinės, ekonominės, socialinės ir kultūrinės aktualijos, Seimo nariai atsakė į profesinių sąjungų atstovams rūpimus klausimus.

„Mūsų susitikimą pavadinčiau unikaliu, nes nežinau kito tokio Lietuvos miesto, kuriame vyktų toks žmogiškas ir nuoširdus dialogas tarp profesinių sąjungų ir valdžios atstovų“,- sakė Vitas Matuzas.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas V.Matuzas susirinkusiuosius supažindino su 2011-ųjų metų šalies biudžeto projektu. Parlamentaras pabrėžė, kad 2011-aisiais 60 proc. i biudžeto lėšų bus skirta socialinei sričiai, švietimui ir sveikatai.

„Išmokoms skurdžiausiai gyvenantiems kitais metais bus skirta 400 mln. litų  daugiau nei šiais metais, švietimui skiriama 6 mlrd. litų, o tai – beveik po 2000 litų kiekvienam Lietuvos gyventojui“,- teigė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas. V.Matuzas sakė, kad ir kitąmet ypatingas dėmesys bus skiriamas ekonomikos skatinimui, ir tam kitų metų biudžete numatyta skirti 6 milijardus litų, kas sudaro šeštadalį viso biudžeto išlaidų.  Naujų mokesčių kitais metais verslui neprisideda, iki 5 proc. mažinamas pelno mokestis individualia veikla užsiimantiems gyventojams. „Didėja akcizai dyzeliniam kurui ir cigaretėms, bet tai – Lietuvos įsipareigojimas Europos Sąjungai pagal stojimo į ES sutartį. Minėti produktai dėl to gali brangti 10-12 centų. Gera žinia – yra reali galimybė, kad atpigs dujos, nesikeičia elektros kaina:,- pasakojo V.Matuzas.

Seimo narys paneigė nuolat eskaluojamą temą – esą didžiulė valstybės biudžeto riekė atriekiama valstybės tarnautojų išlaikymui. „Visos kitų metų valstybės išlaidos sudaro 36 milijardus litų. Iš jų visų valstybės tarnautojų darbo užmokesčiui tenka 1.1 milijardo litų. Valstybės tarnautojų algos sudaro 3 centus nuo kiekvieno valstybės išleisto lito. Taigi, jei visą valstybės tarnybą atleistume ne vieną, o kelis kartus, mūsų biudžetas netaptų labiau subalansuotas“, – sakė V.Matuzas.

Seimo Švietimo mokslo ir kultūros komiteto narys J.Dautartas su profesinių

sąjungų atstovais aptarė švietimo srities problemas. Jis sakė, kad moksleivių skaičiaus mažėjimas tampa problema, nes net nemažinant finansavimo švietimui, dėl vaikų skaičiaus mažėjimo, švietimas kitais metais netenka 88 milijonų litų. „Suprantu, kad mokyklų ir mokytojų nemažėja taip sparčiai kaip moksleivių, todėl esu linkęs pritarti siūlymams tuos 88 milijonus vis dėl to palikti švietimo srities krepšelyje“,- sakė J.Dautartas.

Jo nuomone, verta įsiklausyti į siūlymus peržiūrėti dėl skirtingų mokinio krepšelio dydžių pradinėse, pagrindinėse, vidurinėse mokyklose bei gimnazijose iškilusias problemas. Švietimo profesinės sąjungos atstovų teigimu, dėl šios priežasties vienodos kvalifikacijos ir tą patį pamokų krūvį turintys mokytojai gauna skirtingo dydžio algas.

Diskusijos metu profesinių sąjungų atstovai išsakė savo poziciją reformų socialinėje srityje, pateikė siūlymus dėl Nacionalinio susitarimo.

AB TEO LT Panevėžio regiono darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutės Čepienės nuomone, dabartinė socialinių išmokų sistema neskatina žmonių dirbti. Ji atkreipė parlamentarų dėmesį į tai, kad  Darbo kodekso pataisos  priimamos siekiant palengvinti verslo sąlygas kartais yra naudingos tik vienai pusei – darbdaviui. B.Čepienė siūlė  tokius pasiūlymus svarstyti ypač atsakingai, neužmirštant ir silpnosios darbo sutarties šalies – darbuotojo interesų.

Lietuvos darbo federacijos Panevėžio skyriaus pirmininkė Jelena Soms domėjosi valstybinių įmonių turto valdymo problemomis bei išsakė siūlymą, kad kitų metų Nacionaliniame susitarime būtų įtvirtintas siekis dėl socialinės atskirties mažinimo.

Parlamentarai sutiko su profesinių sąjungų atstovų nuomone, kad toli gražu ne visi verslininkai pagarbiai, dorai ir sąžiningai elgiasi su samdomais darbuotojais.

„Džiugu, kad profesinių sąjungų žmonės auga, tobulėja ir tampa svarbia jėga, dirbančio žmogaus advokatu“,- profesinių sąjungų aktyvumu pasidžiaugė J.Dautartas.

Susitikime aptarta nemažai savivaldos reikalus liečiančių klausimų: nedarbo mažinimas, investicijų pritraukimas į Panevėžio regioną.

„Rinkimai į savivalda – puiki proga kandidatams į miestų ir rajonų tarybas pasinaudoti Jūsų pasiūlymais, įtraukiant juos į savo rinkimines programas. Tik dialogas ir poreikis dirbti kartu gali pakeisti situaciją“,- sakė V.Matuzas.

Komentuokite