Savaitės naujienų TOP5

Energetika

PO PATEIKIMO SEIMAS PRITARĖ STRATEGINIAMS ENERGETIKOS PROJEKTAMS

Seimas pritarė ir toliau komitetuose svarstys Vyriausybės pateiktus strateginius energetikos projektus – nacionalinės Energetinės nepriklausomybės strategijos, Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos Koncesijos sutarties ir susijusių įstatymų, Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo įstatymo ir Elektros energetikos sistemos integracijos į Europos elektros energetikos sistemas įstatymo projektus. Šie projektai yra pagrindiniai šios Vyriausybės žingsniai įtvirtinant Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Tai Lietuvai ir jos žmonėms ekonomiškai naudingi projektai, kurie užtikrins energetinį saugumą ir integraciją į Europą.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas: „Lietuva šiuo metu yra viena labiausiai nuo išorinių energijos išteklių tiekėjų priklausančių valstybių Europos Sąjungoje. Mes net 74 procentus suvartojamos energijos importuojame didžiąja dalimi iš vieno šaltinio Rytuose. Nesukūrus nuosavų reikšmingų elektros generavimo pajėgumų, ateityje elektros importo poveikis, o kartu ir daugelio su tuo susijusių negatyvių faktorių įtaka valstybės ekonomikai tik didės. Strateginiai energetikos projektai užtikrins alternatyvų energijos išteklių tiekimą teisinga kaina ir bus ekonomiškai naudingi valstybei. Teikiami įstatymų projektai sudarys galimybes strateginius energetinius planus paversti realiais Lietuvos energetinį saugumą užtikrinančiais objektais“.

Po pateikimo Seimas pritarė ir Visagino atominės elektrinės projektui. Ministras A. Sekmokas: „Šis projektas atneš didžiausias užsienio investicijas Lietuvos istorijoje ir neabejotinai taps valstybės ekonomikos šerdimi. Projektas sukurs apie 6 tūkstančius naujų darbo vietų, kas bus naudinga visai su statybomis susijusiai paslaugų industrijai ir, be abejo, regionui. Projektas padidins bendrą vidaus produktą 30, o gal ir daugiau milijardų litų. Vietinis, ypač statybų verslas galėtų pretenduoti į 5 milijardų litų vertės darbus. Projekto įgyvendinimo rezultate bus surinkta 5 – 6 mlrd. litų mokesčių į Lietuvos biudžetą. Dar daugiau – Lietuva sutaupys beveik 2 mlrd. litų per metus, kuriuos šiuo metu išleidžiame elektros energijos importui iš užsienio rinkų“.

KELETAS FAKTŲ:

Informaciją apie strateginius energetikos projektus galite rasti Vyriausybės interneto svetainėje adresu http://www.lrv.lt/lt/energetiniai-projektai/

Ekonomika

LIETUVOS EKONOMIKA IR TOLIAU AUGA SPARČIAUSIAI IŠ ES ŠALIŲ

Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas ir toliau yra vienas didžiausių tarp 27 Europos Sąjungos šalių. Lietuvos ūkio kilimas pagal augimo spartą per metus šiemet sausį-kovą buvo antras, o per ketvirtį ­– trečias, skelbia Eurostatas.

Lietuvos ekonomika sausį-kovą, palyginti su atitinkamu 2011-ųjų laiku, padidėjo 4,3 proc. ir atsiliko tik nuo Latvijos, kurios BVP išaugo 5,5 proc., bei aplenkė trečioje vietoje likusią Estiją (4 proc.), rodo antradienį paskelbti preliminarūs ES statistikos agentūros Eurostatas duomenys. Per krizę sparčiai kritusios Baltijos šalys paskutinius keturis ketvirčius Europoje kyla sparčiausiai. (Šaltinis: BNS)

KELETAS FAKTŲ:

Per ketvirtį – pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su pernai ketvirtuoju – Lietuvos BVP išaugo 0,8 proc. Sparčiau augo tik Suomijos (1,3 proc.) ir Latvijos (1,1 proc.) ūkis. Labiausiai smuko Vengrijos BVP (1,3 proc.), Estijoje užfiksuotas 0,5 proc. augimas.

27-ių ES šalių metinis BVP augimas siekė vos 0,1 procento.

Socialinė politika

SOCIALINĖS APSAUGOS SISTEMOJE VYKSTA SVARBIOS PERMAINOS

Vyriausybė šią savaitę aptarė situaciją socialinėje sistemoje, vykdomas reformas, pensijų sistemos pertvarką. Vyriausybės vadovas teigiamai įvertino „Sodros“ pastangas mažinant biudžeto deficitą, anot jo, griežta Vyriausybės taupymo politika leido stabilizuoti valstybės finansus, sumažinti „Sodros“ biudžeto deficitą, pagerinti šio biudžeto surinkimą ir užtikrinti, kad visos išmokos net ir sunkmečiu buvo ir yra mokamos laiku.

Pasitarimo metu pažymėta, kad Vyriausybei pavyko ištesėti šalies žmonėms duotą įsipareigojimą atstatyti sunkmečiu sumažintas senatvės pensijas. Ministras pirmininkas Andrius Kubilius: „Šiuo metu baigiame rengti 2010-2011 m. sumažintų socialinio draudimo pensijų kompensavimo mechanizmą, pagal kurį bus kompensuojama krizės metu sumažintų pensijų dalis“.

Vyriausybėje ypač palankiai sutiktas pilotinis projektas, vykdomas penkiose savivaldybėse, kuomet savivaldybės savarankiškai teikia socialinę paramą. Į šį procesą įtraukiama bendruomenė. Taip atsiranda galimybė užtikrinti, kad socialinė parama būtų skirstoma skaidriai ir būtų teikiama tam, kam jos labiausiai reikia. Išanalizavus pilotiniuose projektuose dalyvaujančių savivaldybių 2012 m. I ketv. veiklos rezultatus ir palyginus juos su analogišku laikotarpiu pernai, pastebima, kad 6,8 sumažėjo piniginę socialinę pašalpą gaunančių žmonių skaičius.

KELETAS FAKTŲ:

Šių metų pradžioje įgyvendinta struktūrinė „Sodros“ pertvarka administravimui skirtas lėšas leido sumažinti 10,5 mln. litų. Pertvarkytas „Sodros“ teritorinių skyrių tinklas – vietoje 47 savarankiškų juridinių vienetų statusą turinčių skyrių šiuo metu yra 10, prie kurių prijungti mažesnieji skyriai.

Kova su šešėliu

PREMJERAS: KOVA SU „ŠEŠĖLIU“ TURI TAPTI KIEKVIENO IŠ MŪSŲ KOVA

Vyriausybėje šešios verslo asociacijos – Investuotojų forumas, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos verslo konfederacija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, Žinių ekonomikos forumas ir asociacija „INFOBALT“– pasirašė skaidraus ir atsakingo verslo deklaraciją, kuria įsipareigojo laikytis skaidraus verslo principų ir glaudžiau bendradarbiauti su valstybės institucijomis kovoje su šešėline ekonomika.  Tą pačią dieną, prieš deklaracijos pasirašymą, Vilniaus gatvėse įvyko ir Investuotojų forumo bei „Baltosios bangos“ iniciatyva surengta pilietinė akcija „Šioje šalyje nėra vietos „Šešėliui“, prie kurios prisijungė premjeras bei ministrai. Kartu su verslininkais Vyriausybės nariai kvietė gyventojus atkreipti dėmesį į „šešėlio“ daromą žalą.
Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius: „Centas po cento – ir valstybės biudžetas netenka milijonų, kurie nepasiekia mokyklų, ligoninių, darželių. Tai iš tiesų puiki verslo iniciatyva, skatinanti šalies žmones netoleruoti „šešėlio“ savo kasdieniniame gyvenime. Kova su „šešėliu“ nėra tik vienkartinė akcija, tai turi tapti kiekvieno iš mūsų kasdiene kova“.

KELETAS FAKTŲ:

VMI skaičiavimais, 2012 sausio – kovo mėnesiais nesumokėtų mokesčių suma Vilniaus apskrityje siekė 23 mln. litų, už kuriuos galima nupirkti 29 naujus autobusus autobusų parkui, įrengti 288 modernias krepšinio aikšteles, atsodinti 9200 hektarų iškirstų miškų, Lietuvos ligoninėms nupirkti 6 magnetinio rezonanso vaizdo mikroskopus, skirtus smegenų veklai tirti, Lietuvos gaisrininkus aprūpinti 46 naujais gaisrinės automobiliais, kurie palengvintų jų darbą, 646 dienas apšviesti Vilniaus gatves.

Apie baltosios bangos iniciatyvą www.baltojibanga.lt

Finansai

PAPILDOMAI SURINKTA 131 MILIJONAS LITŲ Į LIETUVOS BIUDŽETĄ

Lietuvos nacionalinis biudžetas per 4 šių metų mėnesius gavo 6,619 mlrd. litų pajamų – 131,4 mln. litų ( 2 proc.) daugiau nei prognozuota ir 470,6 mln. litų (7,7 proc.) daugiau nei prieš metus. Prognozuota, kad nacionalinis biudžetas per šį laiką gaus 6,487 mlrd. litų, pranešė Finansų ministerija.

Vien valstybės biudžetas sausio-balandžio mėnesiais gavo 5,565 mlrd. litų – 70,1 mln. litų (1,3 proc.) daugiau nei prognozuota ir 429,8 mln. litų (8,4 proc.) daugiau nei pernai. Prognozuota, kad šios pajamos sieks 5,495 mlrd. litų. Daugiausia pajamų valstybės biudžetas šiemet gavo iš pridėtinės vertės mokesčio, iš akcizų, pelno mokesčio, gyventojų pajamų mokesčio.

KELETAS FAKTŲ:

Daugiausia valstybės biudžeto lėšų šiemet skirta švietimui – pedagogų darbo užmokesčiui, mokyklų išlaikymui – 1,179 mlrd. litų, socialinei apsaugai – 1,052 mlrd. litų; ekonomikai – 759 mln. litų, sveikatos apsaugai – 501 mln. litų, viešajai tvarkai ir visuomenės apsaugai – apie 475 mln. litų.

MPT Spaudos tarnybos inf.

Komentuokite