Savaitės naujienų TOP5

Lietuva pasaulyje

PREMJERAS: PASAULIO LYDERIO APDOVANOJIMAS YRA ĮVERTINIMAS, KURIS ATITENKA VISAI LIETUVAI

„Tai yra įvertinimas, kuris atitenka visai Lietuvai. Mūsų sugebėjimas tvarkytis su tikrai didele, gilia krize ir pasiekti, kad ekonomika atsigautų, yra pastebimas ir vertinamas“, – kalbėdamas apie Pasaulio lyderio apdovanojimo reikšmę Lietuvai teigė Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius.

Ministrui Pirmininkui Roterdame, Erasmus universitete, 2012 m. Pasaulio lyderio apdovanojimas (World Leader Cycle Award) įteiktas  už nuopelnus ekonomikos srityje. Roterdamo Erasmus universiteto Ekonomikos fakulteto asociacija pažymi, kad, nors Lietuva smarkiai nukentėjo nuo krizės, jos ekonomikos atsigavimas trečiąjį ketvirtį buvo pats sparčiausias Europos Sąjungoje.

KELETAS FAKTŲ:

Lietuvos Premjerui apdovanojimą suteikė Roterdamo Erasmus universiteto Ekonomikos fakulteto asociacija (The Economic Faculty association Rotterdam, EFR). Nominantus Pasaulio lyderio apdovanojimui rekomenduoja taryba, kurią sudaro Liuksemburgo Ministras Pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris, Nobelio premijos laureatas Johnas Nashas jaunesnysis, buvęs NATO generalinis sekretorius Jaapas De Hoopas Schefferis ir kiti žymūs asmenys.

Anksčiau Pasaulio lyderio titulą jau yra pelnę NATO generalinis sekretorius A. F. Rasmussenas, Pasaulio prekybos organizacijos vadovas P. Lamy, Švedijos Ministras Pirmininkas F. Reinfeldtas, buvęs Vokietijos kancleris G. Schröderis, Izraelio Ministras Pirmininkas B. Netanyahu.

Šis metinis apdovanojimas skiriamas pasaulio lyderiams už ypatingus pasiekimus politikos, ekonomikos ir visuomenės gerovės srityse.

Emigracija

PERNAI Į LIETUVĄ SUGRĮŽUSIŲ EMIGRANTŲ SKAIČIUS IŠAUGO TRISKART

Pastaruoju metu Lietuvoje suaktyvėjo lietuvių reemigracija – emigravusių Lietuvos Respublikos piliečių grįžimas į Tėvynę. 2011 metais į Lietuvą sugrįžo apie 14 tūkst. lietuvių – maždaug 3 kartus daugiau nei 2010 metais.

KELETAS FAKTŲ:

Antrajame 2011 metų pusmetyje stebimas staigesnis emigravusiųjų sumažėjimas ir didesnis sugrįžusiųjų skaičius.

Išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pernai savo išvykimą iš Lietuvos deklaravo 54 tūkst. emigrantų, tai yra beveik 29 tūkst. mažiau negu 2010 m. Staigus deklaravusiųjų išvykimo iš Lietuvos padidėjimas 2010 m. pirmiausia sietinas su prievole mokėti sveikatos draudimo įmokas gyvenamąją vietą deklaravusiems Lietuvoje.

* Išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis.
Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas.

Nedarbas

LIETUVOJE, PALYGINUS SU KITOMIS ES ŠALIMIS, SPARČIAUSIAI MAŽĖJO NEDARBAS

Lietuvoje 2011 metų trečiąjį ketvirtį užfiksuotas trečias pagal dydį metinis nedarbo lygio sumažėjimas tarp 27-ių Europos Sąjungos šalių. Lietuvoje nedarbo lygis pernai liepą-rugsėjį siekė 15,3 proc. ir buvo 3 proc. punktais mažesnis nei 2010-ųjų tą patį ketvirtį (18,3 proc.), paskelbė ES statistikos tarnyba „Eurostat“.

Pagal nedarbo lygio kritimą, anot agentūros, Lietuvą aplenkė tik kitos Baltijos šalys. Didžiausias kritimas užfiksuotas Estijoje – 4,8 proc. iki 11,3 proc., antras pagal dydį – Latvijoje – 3,4 proc. iki 14,8 proc.

KELETAS FAKTŲ:

Per metus Europos Sąjungoje fiksuoti įvairūs pokyčiai – nedarbas sumažėjo keturiolikoje šalių, nepakito Airijoje, o pakilo dvylikoje šalių. Labiausiai nedarbas išaugo finansinių sunkumų turinčioje Graikijoje – 5,3 proc. iki 19,2 proc.

„Eurostat“, remdamasi turimais duomenimis, skelbia, jog visoje ES gruodį nedarbas siekė 9,9 proc., darbo neturėjo 23,8 mln. žmonių.

Daugiau informacijos: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-31012012-AP/EN/3-31012012-AP-EN.PDF.

Verslas

LENGVIAU PASISKOLINTI VERSLO PRADŽIAI

Siekiant sudaryti galimybę lengviau pradėti savo verslą, sudarytos palankesnės skolinimosi iš Verslumo skatinimo fondo sąlygos. Iki 86 tūkst. litų dydžio paskolomis iš Verslumo skatinimo fondo (VSF) pasinaudoję smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai ir žmonės, dar tik ketinantys imtis verslo, galės gauti 95 proc. sumokėtų palūkanų kompensaciją.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas: „Į šią lengvatą pretenduoti gali tiek norintieji pradėti verslą, tiek jau gavę paskolą iš šio fondo. Įvertinus tai, kad pradedantiesiems gali būti sunku patiems žengti pirmuosius žingsnius, jiems yra skiriami konsultantai, kurie nemokamai padeda ne tik parengti verslo planą, gauti paskolą, bet ir moko, konsultuoja paskolos gavėjus rengiant ir įgyvendinant verslo planą“.

KELETAS FAKTŲ:

95 proc. sumokėtų palūkanų kompensavimas – tai vienos palankiausių sąlygų šiuo metu šalies paskolų rinkoje imantiems paskolą verslo pradžiai. Mikrokreditai verslą pradedantiesiems teikiami su palūkanomis nuo 5,5 proc. iki 9,5 proc., priklausomai nuo kintamų palūkanų 3 mėn. VILIBOR dalies.

Prioritetai, pretenduojant į mikrokreditą, bus teikiami labiausiai socialiai jautrioms grupėms – bedarbiams, jaunimui iki 29 metų bei priešpensinio amžiaus žmonėms, vyresniems nei 50 metų.

Daugiau skaitykite: http://lku.lt/projektas-verslumo-skatinimas/.

Ekonomika

ŠALIES ŪKIS AUGO SPARČIAUSIAI PER PASKUTINIUOSIUS TREJUS METUS

Lietuvos ekonomika, pernai preliminariai išaugusi 5,8 proc., pamažu įgauna pagreitį, tačiau jos augimas priklausys nuo išorės veiksnių. Lietuvos statistikos departamentas praneša, kad, išankstiniais duomenimis, šalies ūkis 2011 m. augo 5,8 proc. – sparčiausiai per paskutiniuosius trejus metus. Šalies BVP sudarė 105,7 mlrd. litų to meto kainomis. Vertinant palyginamosiomis kainomis, buvo viršytas 2006-ųjų lygis.

Statistikos departamento generalinė direktorė Vilija Lapėnienė: “Lietuvos ekonomika yra įgavusi pagreitį. Na, ir, matyt, didele dalimi tolesnis vystymasis priklausys nuo išorės veiksnių”

KELETAS FAKTŲ:

2011 metai buvo ypač sėkmingi pramonės sektoriui – produkcija išaugo 7,4 proc. Lietuvos eksporto augimas 2011 metais buvo vienas sparčiausių Europos Sąjungoje.

Šalies prekybos įmonėms 2011 metai taip pat buvo geriausi per paskutiniuosius trejus metus. Padidėjusi apyvarta rodo, kad vidaus rinka atsigauna.

MPT Spaudos tarnybos inf.

Komentuokite