Savaitės žinių TOP5

2011 lapkričio 7-13

Saulėlydis
VYRIAUSYBĖ SUTAUPĖ 882 MLN. LITŲ
Saulėlydžio komisija pateikė ataskaitą: per dvejus metus panaikinus 129 įstaigas, buvo sutaupyta 882 mln. litų, skirto darbo užmokesčiui. Nuo 2008 metų įstaigų skaičius sumažintas 11 proc., Vyriausybės atsakomybės srityje veikusiose ministerijose, biudžetinėse įstaigose, viešosiose įstaigose ir valstybės įmonėse dirba 7 proc. mažiau darbuotojų.

Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis: „Atlikta pirmoji tokio masto viešojo sektoriaus revizija, kurios nebuvo visus 21-erius Nepriklausomybės metus. Tai ne tik žingsnis link didesnio skaidrumo viešajame sektoriuje, bet ir instrumentas, leidžiantis įvertinti įstaigų efektyvumą.“
KELETAS FAKTŲ:
Viešajame sektoriuje atliktos reformos: pertvarkytos Vyriausybės įstaigos, atliktos Muitinės departamento, Mokesčių inspekcijos, Lietuvos darbo biržos reformos (sumažėjo šių juridinių asmenų pavaldume buvusių įstaigų), įgyvendintos Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reformos, įvestos kadencijos Vyriausybės įstaigų vadovams.
„Sodros” reforma: iš 47 teritorinių įstaigų liks veikti 10.
Taupyti mokesčių mokėtojų lėšas Ministrų kabineto nariai pradėjo nuo savęs – 2009 m. sausio mėn. Premjeras ir ministrai 15 proc. susimažino savo atlyginimus. Per visus 2009 m. Vyriausybė keletą kartų mažino valstybės tarnautojų atlyginimus ir darbo užmokesčio fondus. Labiausiai – apie 30 proc. per metus sumažinti aukščiausias pareigas einančių politikų, teisėjų, aukščiausių kategorijų valstybės tarnautojų atlyginimai. Ministro Pirmininko pareiginė alga sumažinta 36 proc. – nuo 14 390 litų iki 9 190 litų.


Valstybės įmonių reformaVALSTYBĖS BIUDŽETE NUMATOMAS REKORDINIS VALSTYBĖS ĮMONIŲ FINANSINIS INDĖLIS
Kas ketvirtį Ūkio ministerijos skelbiamos valstybės valdomų įmonių ataskaitos rodo, kad įmonių pelningumas auga. 2012 metų valstybės biudžetas bus papildytas 540 mln. litų iš valstybės valdomų įmonių.
Ūkio ministras Rimantas Žylius: „Valstybės valdomų įmonių reforma duoda planuotus rezultatus – 2010 metais įmonės valstybei sumokėjo 42 milijonus litų, šiais metais – jau dvigubai daugiau – 86 milijonus litų, o 2012 metų biudžetas bus papildytas dvylika kartų daugiau – net 540 milijonų litų įmonių dividendų. „Tai yra svarbi žinia mums ir pasauliui, kad Lietuvai nereikia parduoti įmonių, kad gautume lėšas į savo valstybės biudžetą. Mes sėkmingai randame būdų, kaip dešimteriopai padidinti valstybei mokamų dividendų skaičių iš valstybės įmonių.“
Verslo konsultantas, Bendrovių valdymo institutui Baltijos šalyse vadovaujantis Kristianas Mortensenas (IQ.lt): „Itin dinamiška ekonomika smarkiai smuko, o Vyriausybė vis tiek rado laiko kitiems dalykams – valstybinių bendrovių reformai. Vyriausybės reakcija buvo neįtikėtina, jie iš karto ėmėsi nepopuliarių ir plataus masto taupymo sprendimų. Be viso šito jie dar rado laiko ir noro gilintis į valstybinių įmonių reformą, ko mažai kas tikėjosi. Lietuvos piliečiai dabar užsienyje gali vaikščioti aukštai iškėlę galvas, nes tai, kaip šalis sugebėjo susidoroti su ekonomikos krize, daug kam paliko įspūdį.“
KELETAS FAKTŲ:
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje šios Vyriausybės valia buvo suskaičiuotas ir išanalizuotas visas valstybės turtas. Nuo 2010 metų valstybės įmonės yra įpareigotos viešai skelbti finansines ataskaitas, mažinti išlaidas ir didinti įmonių pelningumą.

Kova su bedarbyste
SUKURTOS PALANKESNĖS ĮSIDARBINIMO SĄLYGOS
Seime pritarta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotoms Užimtumo rėmimo įstatymo pataisoms. Nuo 2012 m. sausio 1 d. registruoti bedarbiai ir apie atleidimą įspėti žmonės bus ruošiami dirbti konkretų darbą konkrečioje darbo vietoje, kurioje vėliau bus įdarbinti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas:„Taip vadinamoji „vaučerinė“ sistema skatins žmones mokytis turint konkretų tikslą – įsidarbinti, o darbdaviams – parengti darbuotojus pagal savo poreikius. Nuo šiol profesiniam mokymui skiriamos lėšos bus naudojamos efektyviau ir kur kas daugiau bedarbių įsidarbins iškart po profesinio mokymo.“
KELETAS FAKTŲ:
Tarp bedarbio, darbo biržos ir darbdavio bus pasirašoma trišalė sutartis. Bedarbis, kuriam bus organizuojamas profesinis mokymas, galės pasirinkti, kur bus mokomas.
Kursus visai ar iš dalies apmokės darbo birža.
Tokiu būdu įdarbinęs žmogų, darbdavys įsipareigos išlaikyti jo darbo vietą ne trumpiau nei vienerius metus, o bedarbis – joje dirbti ne trumpiau nei pusę metų.
Bedarbiui bus padengtos ne tik profesinio mokymo išlaidos, bet ir suteikiama stipendija, esant poreikiui dengiamos kelionės, apgyvendinimo ir privalomąjį sveikatos tikrinimo išlaidos.
Kova su korupcijaKOVA SU KORUPCIJA DUODA TEIGIAMŲ REZULTATŲVisuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų įmonė „Vilmorus“ pristatė naujausią tyrimą apie korupcijos Lietuvoje tendencijas „Korupcijos žemėlapis 2011“. Tyrimas atskleidžia, kad valstybės ir savivaldybių kovos su korupcija priemonės duoda teigiamų rezultatų.
Pastebimai sumažėjo žmonių, kurie spręsdami savo problemas ryžtųsi duoti kyšį. Prireikus kyšį duotų 35 proc. valstybės tarnautojų (2008 m. – 42 proc.), 40 proc. apklaustų verslininkų (2008 m. – 51 proc.) ir 57 proc. gyventojų (2008 – 64 proc.). Per pastaruosius 12 mėnesių mažiau gyventojų davė kyšį – 22 proc. (2008 m. – 24 proc. gyventojų). Tyrimo metu buvo apklausti 1005 šalies gyventojai, 500 įmonių vadovų ir 545 valstybės tarnautojai.KELETAS FAKTŲ:Pertvarkyta Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba: sustiprintas kovos su valstybės lėšų grobstymu koordinavimo mechanizmas: tarnybos analitiniai veiklos planavimo ir koordinavimo pajėgumai padidėjo 2 kartus, o vadovaujančių pareigūnų sumažėjo perpus.
Pirmą kartą nuo parėjusių metų pradėti tikrinti ir valstybės tarnautojai, tikrinamos jų turto ir pajamų deklaracijos bei neatitikimas tarp turto ir pajamų. Apie 200 rizikingiausių asmenų perduoti tolesniems tyrimams FNNT, STT ir kitoms tarnyboms.
Stiprinama policijos darbuotojų nusižengimų ir korupcinių veikų prevencija ir jų tyrimai, tam įsteigta atskira Imuniteto valdyba Policijos departamente.
Įteisinti neplaniniai patikrinimai vaistinėse ir vaistų platinimo įmonėse, kaip laikomasi nekompensuojamųjų vaistų kainodaros reikalavimų.
Daugiabučių renovacijaVYRIAUSYBĖ DAUGIABUČIŲ ATNAUJINIMUI PAPILDOMAI SKYRĖ 100 MLN. LITŲVyriausybė skirs papildomas kompensacijas daugiabučių atnaujinimui – tam iš Klimato kaitos specialiosios programos numatyta 100 mln. litų. Seime priimtos atitinkamos Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti ir daugiabučiams namams atnaujinti įstatymo pataisos. Žmonėms bus kompensuojama iki 30 proc. investicijų, su sąlyga, kad daugiabučio šiluminės energijos sąnaudos sumažės bent 40 proc. Šiuo metu kompensuojama dalis siekia 15 proc. investicijų. Už šiuos pinigus planuojama įgyvendinta apie 800 projektų, kuriųvidutinė investicinė vertė – po 1 mln. litų.KELETAS FAKTŲ:
Suaktyvėjo daugiabučių renovacija – kiekvieną savaitę prisideda 5-7 namai.
Per šių metų pusmetį norą renovuotis jau pareiškė 113 naujų daugiabučių bendrijų. Iš viso per metus planuojama pritraukti apie 200 naujų dalyvių.
Valstybės paramą padidinus nuo 15 iki 30 proc., bendrai parama gyventojams per įvairias paramos formas siekia apie 50 proc.

Komentuokite