Savaitės žinių TOP5

Finansai

INDĖLIUS BANKE „SNORAS“ LAIKĘ ŽMONĖS JUOS ATGAUS IKI SAUSIO PRADŽIOS

Visi banko „Snoras“ indėlininkai – fiziniai ir juridiniai asmenys – turėję indėlius, kurių suma neviršija 345,2 tūkst. litų, visus jiems priklausančius pinigus atgaus iki sausio pradžios. Tai yra valstybės garantuojama įstatymu.

Lietuvos bankui nusprendus paskelbti banką „Snoras“ nemokiu ir kreiptis į teismą dėl bankroto procedūros iškėlimo, indėliai žmonėms bus grąžinami per kitą valstybės pasirinktą banką. Tikimasi, kad indėliai bus pradėti mokėti artimiausiu metu. Žmonių patogumui jiems nereikės atlikti jokių procedūrų, jie bus informuoti, kuriame banke yra jų indėliai, ir galės pasirinkti, ką su jais daryti toliau.

Pensijos ir kitos socialinės išmokos pasieks visus jų gavėjus: socialinių išmokų gavėjai, kurie iki šiol socialinio draudimo išmokas gaudavo į sąskaitas, esančias banke „Snoras“, raginami nedelsiant kreiptis į teritorinius „Sodros“ skyrius ir nurodyti sąskaitas kitose kredito įstaigose, į kurias jie norėtų gauti išmokas. Tie socialinių išmokų gavėjai, kurie neturi sąskaitos kitose kredito įstaigose, raginami ją atsidaryti. Žmonių patogumui su bankais yra sutarta, kad tokiu atveju papildomai prašymų „Sodros“ skyriams nereikės pristatyti, patys bankai kiekvieną dieną pristatys „Sodrai“ žmonių užpildytus prašymus. Su socialinių išmokų gavėjais ir pensininkais, kurie dar nėra pasikeitę sąskaitos, „Sodra“ susisieks asmeniškai ir informuos, ką reikėtų daryti, kad socialinės išmokos ar pensijos juos pasiektų be trukdžių ir kuo greičiau. Iš daugiau nei 65 tūkst. socialinio draudimo išmokų gavėjų, gavusių jas per banką „Snoras“, šiandien tų, kuriems vėluoja lapkričio mėnesio socialinės išmokos, yra apie 500. Daugiau informacijos www.sodra.lt

Mokytojų atlyginimai nevėluos: Finansų ministerija ketvirtadienį 5 savivaldybėms pervedė 12,8 mln. litų, skirtų mokytojų atlyginimams bei socialinėms išmokoms. Su finansiniais sunkumais savivaldybės susidūrė jų apyvartinėms lėšoms įšalus nacionalizuotame banke „Snoras“. Kitas savivaldybių atsiskaitymų problemas Vyriausybė spręs artimiausiu metu su kiekviena jų atskirai.

Sveikatos priežiūros paslaugų teikimas pacientams nesutriks: Nepaisant kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų užšaldytų sąskaitų „Snoro“ banke, sveikatos priežiūros paslaugų teikimas pacientams nesutriks. Taip pat neturėtų vėluoti medikų atlyginimai. Vyriausybė labai atsakingai ieškos sprendimo būdų ligoninėms ir kitiems viešiesiems juridiniams asmenims, kurie teikia paslaugas visuomenei, kad jų veikla nebūtų sutrikdyta ir būtų vykdoma nenutrūkstamai. Esant būtinybei, gydymo įstaigoms bent jau laikinai numatoma padėti per Valstybinę ligonių kasą, paankstinant atsiskaitymą su įstaigomis.

INFORMACIJA:

ü      Bendrą informaciją apie indėlių draudimą galite rasti http://iidraudimas.lt/lt/indeliu-draudimas/

ü      Informacija bendrais bankininkystės, finansų stabilumo klausimais teikiama darbo dienomis Lietuvos banke telefono numeriais Vilniuje (8-5) 268 00 29 (8-5) 268 00 29, 268 00 30, 268 01 49, 268 01 45, 268 08 40, 268 01 04. Daugiau informacijos rasite www.lb.lt.

Energetika

KONKURENCINGOMS DUJŲ KAINOMS – DIDESNĖS GALIMYBĖS

Elektros rinkos operatoriui „Baltpool“ suteikta licencija organizuoti gamtinių dujų biržą. Tai leis šaliai visiškai apsirūpinti dujomis konkurencinės rinkos sąlygomis ir taip užtikrins skaidrias kainas vartotojams. Planuojama, kad birža pradės veikti šių metų gruodžio mėnesį.

Lina Skrabutėnaitė, „Baltpool“ generalinė direktorė: „Dujų biržos sukūrimas bus alternatyva prekybai dvišalių sutarčių pagrindu. Tai yra svarbus žingsnis kuriant konkurencingą ir ekonomiškai pagrįstą dujų rinką Lietuvoje. Kol bus įgyvendinti strateginiai projektai – pastatytas suskystintų dujų terminalas, nutiesta gamtinių dujų jungtis su Lenkija – visi gamtinių dujų vartotojai ir kiti gamtinių dujų sektoriuje veikiantys subjektai savo perteklinius arba trūkstamus gamtinių dujų kiekius galės pirkti arba parduoti gamtinių dujų biržoje.“

KELETAS FAKTŲ:

ü      2011 m. birželio mėn. Seime priimtas naujos redakcijos Gamtinių dujų įstatymas suformavo teisinį pagrindą atsirasti gamtinių dujų biržai.

ü      Jau yra paruoštos licencijavimo taisyklės, baigiamos derinti prekybos taisyklės, suteikta rinkos operatoriaus licencija.

ü      Elektros biržos operatoriaus „Baltpool“ prekybos apimtys šiemet siekia 6,7 TWh, arba 1,07 mlrd. litų. Lapkričio mėnesį biržoje prekiavo 23 rinkos dalyviai.

Švietimas

UGDYMO LIETUVIŲ KALBA FINANSAVIMUI LENKIJOJE – PAPILDOMOS LĖŠOS

Vyriausybė skyrė 350 tūkst. Lt Punsko savivaldybės mokykloms, kuriose ugdoma lietuvių kalba, finansuoti. Papildomos lėšos skirtos šių mokyklų išsaugojimui bei sąlygų mokytis lietuvių kalba sudarymui. Numatytas finansavimas sudarys galimybę įgyvendinti 1–9 kl. ugdymo programas lietuvių kalba Punsko Dariaus ir Girėno pagrindinėje mokykloje ir gimnazijoje, Navinykų, Pristavonių, Vidugirių pagrindinėse mokyklose. Punsko Dariaus ir Girėno pagrindinėje mokykloje bei gimnazijoje, Navinykų, Pristavonių, Vidugirių pagrindinių mokyklų klasėse mokosi 330 mokinių.

KELETAS FAKTŲ:

ü      Iki šiol tiesioginės finansinės paramos Lietuva Lenkijoje veikiančioms mokykloms neskirdavo, o remdavo jas vadovėliais, kompiuteriais, metodine pagalba.

ü      Per pastaruosius 10 metų Lenkijoje buvo uždaryta pusė mokyklų, kuriose ugdoma lietuvių kalba.

Verslas

LENGVATINĮ PELNO MOKESTĮ GALĖS MOKĖTI IKI 1 MILIJONO LITŲ PAJAMŲ GAUNANČIOS ĮMONĖS

Nuo 2012 metų įmonės, kurių pelnas neviršys 1 mln. litų metinių pajamų, mokės lengvatinį 5 proc. pelno mokestį. Seimas padvigubino metines pajamas, kurių neviršijusios įmonės galės mokėti lengvatinį pelno mokestį – iki 5 proc. tarifas buvo taikomas tik įmonėms, kurių pelnas siekė 0,5 mln. litų.

KELETAS FAKTŲ:

ü      Šiuo metu 5 proc. pelno mokesčio lengvata naudojasi apie pusė (45 tūkst.) visų šalyje veikiančių įmonių, o Seimui priėmus pataisas jos galės tikėtis apie 60 proc. (apie 56 tūkst.) mažų įmonių.

ü      Lengvatinį pelno mokestį mokančios įmonės biudžetą papildo apie 30 mln. litų – tai sudaro apie 2,9 proc. visų įplaukų iš šio mokesčio. Į valstybės biudžetą per metus pelno mokesčio surenkama apie 1 mlrd. litų.

Energetika

DAUGUMA VISAGINO REGIONO GYVENTOJŲ PRITARIA NAUJOS ATOMINĖS STATYBAI

Beveik du trečdaliai Visagino regiono gyventojų pritaria, kad šalia uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (AE) būtų statoma nauja branduolinė jėgainė. Ypač branduolinės energetikos plėtrą palaiko šalia IAE esančio Visagino miesto gyventojai – daugiau nei 88 proc. apklaustųjų pasisako už šią energijos rūšį.

KELETAS FAKTŲ:

ü      62 proc. Ignalinos ir Zarasų rajonų bei Visagino miesto gyventojų pritaria branduolinės energetikos plėtrai Lietuvoje.

ü      Didžioji dalis (71 proc.) apklaustųjų mano, jog pastačius naują branduolinę jėgainę atsiras daugiau darbo vietų. 51 proc. apklausos dalyvių tikisi naujos infrastruktūros (kelių, visuomeninių pastatų), 49 proc. – geresnio pragyvenimo lygio, dar 42 proc. manė, kad gali sumažėti emigracija į užsienį.

ü       „Spinter tyrimai“ spalio ir lapkričio mėnesiais apklausė 909 respondentus.

Ministro Pirmininko spaudos tarnybos inf.

Komentuokite