Savaitės žinių TOP5

Energetika

PATVIRTINTA NACIONALINĖ ENERGETINĖS NEPRIKLAUSOMYBĖS STRATEGIJA

Seimas šią savaitę patvirtino atnaujintą Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją, kuri nustato pagrindinius Lietuvos energetikos sektoriaus tikslus iki 2020 metų ir nubrėžia energetikos sektoriaus viziją iki 2050 metų. Svarbiausias strategijoje iškeltas tikslas – iki 2020 m. užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Pasiekusi šį tikslą Lietuva galės laisvai pasirinkti energijos išteklių rūšį ir jų tiekimo šaltinius, labiausiai atitinkančius valstybės energetinio saugumo poreikius, o vartotojai energijos išteklius galės įsigyti palankiausia kaina. Strategijoje numatyta, kad Lietuvos energetikos sektorius turi tapti integralia Europos Sąjungos energetikos sistemos dalimi.

Premjeras Andrius Kubilius: „Strategijoje yra apibrėžiami pagrindiniai uždaviniai i tikslai: reformuoti visą mūsų energetikos sektorių, padaryti jį nepriklausomą (šiuo metu kai kuriuose sektoriuose esame 100 proc. priklausomi nuo monopolininkų tiekėjų, pvz., dujų iš Rusijos), siekti integruoti mūsų energetikos sektorių į bendrą europinę energetinę sistemą, veikiančią pagal skaidrias, konkurencingas taisykles. Strategija pateikia labai subalansuotą plėtrą, kurioje numatyta vieta ir žaliajai energetikai, ir biokuro naudojimui, ir elektros gamybai naudojant branduolinį kurą“.
KELETAS FAKTŲ:

Strategijos įgyvendinimui Vyriausybė parengs penkerių metų strategijos įgyvendinimo priemonių planą.Susipažinkite su Nacionaline energetinės nepriklausomybės strategija – http://www.lrv.lt/lt/energetiniai-projektai/

LIETUVA SIEKIA TARPTAUTINĖS PARAMOS UŽTIKRINANT ATOMINĖS ENERGETIKOS PROJEKTŲ KAIMYNINĖSE ŠALYSE SAUGĄ

Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barosso šią savaitę pateiktoje ataskaitoje apie atominių elektrinių atsparumo testų procesą išskyrė ES valstybes nares, ir ypač Lietuvą, kaip šalis, kurios savanoriškai visa apimtimi vykdo vadinamuosius atsparumo testus. Šiame dokumente teigiama, kad atsparumo testų procesas dar nėra baigtas, yra planuojami tolesni veiksmai šioje srityje. Europos Komisijos prezidentas patikino, kad yra toliau dirbama kaimyninių šalių įtraukimo į šį procesą klausimu.

Lietuva deda pastangas, kad taip pat atsakingai į branduolinę saugą žiūrėtų Rusija bei Baltarusija. Šios abi šalys iki šiol nėra užbaigusios poveikio aplinkai vertinimo procedūrų pagal Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo konvencijos) reikalavimus. Nepaisant to, abiejų atominių elektrinių aikštelėse paskubomis vykdomi parengiamieji darbai, ir tai yra reikšmingas šios konvencijos pažeidimas. Lietuva dėl to yra pateikusi skundą Espo konvencijos sekretoriatui Ženevoje.

KELETAS FAKTŲ:

Lietuvos institucijoms susirūpinimą kelia neatsakyti klausimai dėl Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje statomų atominių elektrinių aikštelių parinkimo kriterijų, seisminių tyrimų atlikimo (tiek Kaliningrado srityje, tiek Baltarusijoje praeityje yra užfiksuoti žemės drebėjimai), reaktorių aušinimo, poveikio aplinkinėms teritorijoms ir gyventojams, atsparumo lėktuvo kritimo atveju ir kita.

Šių metų kovo 20-21 dienomis Jungtinių Tautų atstovybėje Ženevoje buvo svarstomas Lietuvos skundas prieš Baltarusiją dėl šios veiksmų plėtojant atominės elektrinės projektą neatitikimo tarptautinei konvencijai. Baltarusijos atsakymus į pateiktus klausimus Espo konvencijos priežiūros komitetas ketina svarstyti rugsėjo 11-13 dienomis.

Ekonomika

PASAULIO BANKAS: LIETUVOS EKONOMIKA AUGS SPARČIAUSIAI VISAME REGIONE

Kitais metais Lietuvos ekonomika augs sparčiausiai regione ir sieks 3,5 proc. BVP. Tai paskelbė Pasaulio bankas įvertinęs 11-os naujųjų Europos Sąjungos (ES) narių ekonomikos perspektyvas. Prognozuojama, kad 2013 metais Estijos ekonomika augs 3 procentais, Latvijos  – 2,9 proc. Šiais metais Lietuvos ūkis taip pat išliks vienas sparčiausiai augančių tarp ES naujųjų narių. Anot Pasaulio banko analitikų, jis augs 2,3 proc., toks pat augimas prognozuojamas ir Latvijai, Estijos ekonomika sieks 1,7 proc.

KELETAS FAKTŲ:

Euro zonos problemos ir bendras ekonomikos sulėtėjimas pusėje iš 11-kos Rytų Europos šalių (EU11) sumažins šalių BVP augimą, bet jis vėl paspartės 2013 metais, jei euro zonos problemos negilės, prognozuoja Pasaulio banko analitikai.

Pasaulio banko skelbiamą EU11 informaciją rasite – www.worldbank.org

Kova su šešėliu

TOLIAU NAIKINAMAS SOSTINĖJE TAKSI PASLAUGAS TEIKIANTIS ŠEŠĖLINIS VERSLAS

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI) informuoja, kad kartu su Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo padalinių pareigūnais atliko tam tikrus procesinius veiksmus Vilniaus mieste ir jo apylinkėse veikiančiose taksi firmose. Preliminariais pareigūnų skaičiavimais, galimai neapskaitytų pinigų suma, kuri buvo naudojama šešėliniame versle ir legalizuota, viršija puse milijonų litų. Šis „verslas“ buvo vykdomas 2007-2011 metais.

KELETAS FAKTŲ:

Įvykę taksi firmų patikrinimai – VMI vykdomo projekto ,,Taksi ir keleivių vežimas“ tęsinys. Šiemet vien Vilniaus apskrityje VMI baigė dviejų įmonių patikrinimus, kurioms priskaičiavo per 1 mln. litų mokesčių.

Mokesčių mokėtojams šią savaitę VMI pristatė ir naują paslaugą – programėlę išmaniesiems telefonams „Pranešk“. Programėlė „Pranešk“ papildys jau veikiančias paslaugas, skirtas informuoti mokesčių administratorių apie pastebėtus mokesčių pažeidimus – pasitikėjimo telefoną 1882 ir e. anketą, kurie per 6 metus valstybei „grąžino“ per 55 mln. litų nesumokėtų mokesčių. Tokią paslaugą mokesčių mokėtojams VMI pristato pirmoji Europoje. Naująja VMI paslauga galės naudotis sąmoningi šalies gyventojai, jaučiantys pareigą pateikti mokesčių administratoriui informaciją apie mokamus atlyginimus „vokeliuose“, kvito neišdavimą, nelegalų darbą ir kitus mokesčių pažeidimus. Visą informaciją galite rasti – http://www.vmi.lt/lt/?itemId=10828231

Teisingumas

BUS GALIMA GINTI SAVO TEISES SUSIVIENIJUS Į SKRIAUDĄ PATYRUSIŲJŲ GRUPES

Vyriausybė pritarė siūlymui įtvirtinti galimybę asmenims, kurie siekia apginti tapačias teises, vienytis į grupes ir bendrai pareiškiamu ieškiniu kreiptis į teismą dėl tokių teisių gynimo. Tokio teisių gynimo būdo poreikis yra akivaizdus tokiais atvejais kai, pavyzdžiui, neįvyko planuotas didelis koncertas ir organizatoriai neketina grąžinti pinigų už bilietus, taip pat jei keli šimtai poilsiautojų neišvyko į kelionę dėl kelionių organizatoriaus kaltės ir keleiviams nėra kompensuojami nuostoliai ar darbdavys nemoka savo darbuotojams atlyginimo ir pan.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius:  „Grupės ieškinys bus naudingas visiems. Atsiras galimybė gintis ir tiems, kurie šiuo metu neinicijuoja bylinėjimosi dėl finansinių priežasčių, patirties stokos, laiko sąnaudų. Lengviau bus ir atsakovui, kuris galės koncentruotis į vieną procesą, o ne į daug atskirų bylų. Galų gale, tai taupys tiek ieškovų, tiek atsakovų, tiek ir teismų bei valstybės laiką ir pinigus“.

KELETAS FAKTŲ:

Šiuo metu įstatymai nenumato galimybės grupės ieškiniu ginti privačių interesų, o viešo intereso gynimas praktiškai negali būti realizuotas dėl reguliavimo trūkumų.

Siūloma nustatyti, kad grupės ieškinį teikti galės ne mažesnės kaip dvidešimt fizinių ar juridinių asmenų grupės.

Pernai teismuose iš viso nagrinėta daugiau nei 186 tūkst. civilinių bylų.

MPT Spaudos tarnyba

Vienas komentaras apie “Savaitės žinių TOP5”

  1. Dalia Says:

    Labai gera rubrika. Lauksiu ir kitą savaitę kažko panašaus.

Komentuokite