V. Matuzas: „ Privalomi viešieji darbai prieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis baudas už administracinius pažeidimus nuteistiems asmenims siūlo keisti privalomais viešaisiais darbais. Tačiau Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Vitas Matuzas panašias pataisas parengė ir užregistravo dar 2009 metų birželį. Tuomet siūlymas privalomais viešaisiais darbais keisti administracinį areštą nebuvo svarstytas dėl to, jog tokius darbus laikyti privalomais griežtai draudžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija.
Konvencijoje numatytos išimtys, kada darbas nelaikomas priverčiamuoju ar privalomuoju darbu. Deja, viešųjų darbų skyrimas vietoje baudos ar arešto be pažeidėjo sutikimo į šias išimtis nepatenka.
Pagal dabar galiojantį Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, nemokamus viešuosius darbus teismas gali skirti tik pažeidėjui sutikus ir tik kaip alternatyvą piniginei baudai.
„Sutinku, kad baudas ar administracinį areštą pakeitus nemokamais viešaisiais darbais be atskiro pažeidėjo sutikimo, jis nebeturėtų galimybių išvengti administracinės nuobaudos. Todėl dar pernai siūliau panaikinti pažeidėjo sutikimą kaip privalomą elementą nemokamų viešųjų darbų skyrimui. Tačiau gavome aiškią Europos teisės departamento išvadą, kurioje nurodyta, jog pagal Konvenciją, niekas negali būti verčiamas dirbti priverčiamąjį ar privalomąjį darbą. Panašu, kad ministras atrado būdų kaip įteisinti privalomus viešuosius darbus neprasilenkiant su Konvencija“, – sako V. Matuzas.
Parlamentaras džiaugiasi, kad jo iniciatyva įteisinti administracinio arešto pakeitimą privalomaisiais viešaisiais darbais tampa vis aktualesnė ir žada savo parengtą ir patobulintą ATPK pataisų įstatymo projektą teikti Seimui svarstyti rudens plenarinėje sesijoje.

Komentuokite