V. Matuzas: „Degalų pardavėjams – lygesnės viešųjų pirkimų konkursų sąlygos“

Mažiems degalinių tinklų operatoriams turėtų būti sudarytos vienodos konkurencijos sąlygos dalyvauti biudžetinių organizacijų viešuosiuose pirkimuose

Tokia nuostata priimta vakar įvykusiame Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje, išklausius degalinių tinklų, Finansų ministerijos ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) atstovus.

„Komiteto prašymu, Finansų ministerija išnagrinės degalinių operatorių nurodytas pirkimų tvarkos spragas ir per mėnesį pasiūlys galimus sprendimo būdus. Tuo tarpu CPVA įsipareigojo išnagrinėti, kiek dar galėtų sutaupyti valstybės institucijos, kuro tiekėju pasirinkusios ne vieną, o kelias įmones“, – posėdžio išvadas apibendrino komiteto pirmininkas Vitas Matuzas.

Degalinių operatoriai labiausiai kritikavo nuostatą, dėl kurios perkančioms organizacijoms jie iš viso negali teikti siūlymo, nes valdo per mažą degalinių tinklą.

Pavyzdžiui, rajono ligoninė pirkimo sąlygose nurodo, jog įsigis degalus ne tik ten, kur yra įsikūrusi, bet ir daugelyje kitų šalies vietovių (nors realiai tą daro labai retai). Tokiu atveju iš konkurso „iškrenta“ visi pardavėjai, neturintys galimybių parduoti degalus visose nurodytose vietose.

„Dėl šios spragos konkursą dažnai laimėdavo ne mažiausią kainą siūlantis, o didžiausią degalinių tinklą valdantis pardavėjas – nesvarbu, kad jo pasiūlyta kaina nuo kelių iki keliolikos ar net keliasdešimties centų už litrą didesnė nei „iškritusio“ konkurento“, – komiteto posėdyje situaciją aiškino degalinių atstovai.

Jie pripažino, kad dalis konkurenciją ribojančių viešųjų pirkimų nuostatų jau pakeista. Vis dėlto iki šiol pirkdamos kurą biudžetinės organizacijos neretai nesąmoningai renkasi didesnį tinklą valdančią, o ne pigiau degalus parduodančią įmonę.

Ekonomikos ir finansų komiteto prašymu, Finansų ministerija ir jai pavaldi CPVA įsipareigojo atsižvelgti į mažesnių operatorių siūlymus, artimiausiu metu dar kartą peržiūrėti galiojančią pirkimų tvarką ir ją patobulinti taip, kad biudžetinės organizacijos dažniau skaidytų degalų pirkimo konkursus. Be to, CPVA įsipareigojo ištirti, koks galėtų būti galimų pakeitimų ekonominis efektas.

Ekonomikos ir finansų komitetas – vienas iš kelių Seimo TS-LKD  frakcijos dalykinių komitetų. Jame nagrinėjamos aktualios šalies ūkio ir finansų problemos, išklausomos jas keliančių visuomenės grupių, verslo ir valdžios atstovų nuomonės ir siūloma frakcijai arba valstybės institucijoms tobulinti atitinkamus teisės aktus.

Komentuokite