V.Matuzas: “Atėjo laikas progresiniams mokesčiams.”

„Aš manau, kad atėjo toks laikas, kad reikalingi progresiniai mokesčiai. Kitaip nebus, nes socialinė atskirtis kas dieną didėja, o tokie dalykai paprastai baigiasi socialiniais sprogimais“, – BTV laidoje „Karštas vakaras“ teigė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Vitas Matuzas. Jis teigė, jog valdančioje TS-LKD frakcijoje aktyviai apie tai kalbama. „Gyventojai geriau negyvens, nes šitas BVP rodiklis neatspindi geresnio gyvenimo. Ir premjeras teisingai pasakė, kad nors ekonomika auga, bedarbystė nemažės. Ir reikia paaiškinti, kad valdžia džiaugiasi tuo, kad didėja eksportas, bet juk ne viduje vartojimas didėja, – kalbėjo V. Uspaskichas – Fiziškai mes nepagaminame daugiau šalies vidaus poreikiams, o tai ir yra svarbiausias dalykas. Kai pradėjo kristi ekonomika, prasidėjo krizė, pasaulio ekspertai ekonomistai šalia sustatydavo du skaičius: kiek ekonomika nukrito finansiškai ir kiek nukrito fiziškai. Ką reiškia? Įmonėms tai labai svarbu: įmonė gali „nukristi“ finansiškai, bet jeigu fiziškai pagal pardavimus skaičiai sumažėja daugiau, reiškia, tavo produkto pradeda vartoti mažiau. Geriau parduoti pigiau ir ne mažiau, bet neprarasti savo vartotojo“.
Tuo tarpu finansų ministrė Ingrida Šimonytė BTV laidoje teigė, kad, nepaisant įvairių interpretacijų iš šalies, šiais metais bus matomi šiokie tokie šalies atsigavimo ženklai
“5,8 proc. yra realusis augimas, atmetus infliaciją. Tad jeigu kalbėsime apie augimą dabartinėmis kainomis, tai mes kalbėsime apie 9 proc., – tai yra nominalus augimas, įskaitant infliaciją, – tvirtino I. Šimonytė. – Be jokios abejonės, paprastam žmogui pirmiausiai kyla klausimas, kada jis pajus savo kišenėje vienokį ar kitokį poveikį. Žinoma, nei algos, nei pensijos nėra mokamos BVP forma, tačiau reikėtų žiūrėti į bendrą kompoziciją.
Finansų ministerija išleido išsamų savo prielaidų paaiškinimą. Taip, dabar augimą lemia pirmiausiai eksportas ir atsigavusios investicijos, kas yra labai gerai. Vadinasi, įmonės pradėjo investuoti į savo pajėgumus, vadinasi, reikės papildomos darbo jėgos, reiškia ir nedarbas mažės sparčiau ir darbo užmokestis augs greičiau.
Todėl reikėtų žiūrėti ne vieną kažkokį skaičių, o bendrą makroekonominį paveikslą. Ir tendencijos, kurias mes matome ir įvertinome savo makroekonominiame scenarijuje, leidžia tikėtis tikrai geresnių rezultatų nei mes manėme praėjusį rudenį“.
Paklaustas, ar Darbo partija palaikys šią idėją, jos pirmininkas Viktoras Uspaskichas atsakė teigiamai.
„Palaikyčiau progresinius mokesčius su sąlyga, jeigu žmonėms, gaunantiems mažesnes negu vidurkis pajamas, gyventojų pajamų mokestis būtų sumažintas maždaug dvigubai. Šiuo atveju tie pinigai, kurie būtų paimti iš turtingesnių žmonių, iš karto papultų žmogui į kišenę, o ne valdžiai į biudžetą.
Taip būtų aiškiau, nes kaip valdžia paskui tuos pinigus skirstys: ar pateks pas žmogų ar nepateks, juk niekas iš tikro savo akimis to nepamatys“, – dėstė V. Uspaskichas.
Progresinių mokesčių idėja svarstoma ne dėl gero gyvenimo. Ir nors Finansų ministerija Lietuvos BVP augimo prognozes pagerino – netgi padvigubino – iki 5,8 proc., tačiau ir politikai, ir gyventojai vargiai tikisi geresnio gyvenimo.

Delfi. inf.

Laidos įrašo galite klausytis paspaudę šias nuorodas:

Komentuokite